4 MITI O VADBI Z UTEŽMI
1. Z dvigovanjem uteži bom postala preveč mišičasta
Postala bom preveč možača in mišičasta je mišljenje, ki je še vedno zelo razširjeno pri ženskah. Pridobivanje mišične mase ni tako hiter proces, kar vam bo povedal vsak zagrizen športnik oziroma fitneser, ki je leta garal za svoje izklesano telo. Pri tem pa je potrebno upoštevati tudi dejstvo, da so pri moških rezultati vidni prej, saj imajo že po naravi večji odstotek mišične mase, kot tudi veliko večji nivo testosterona, ki je eden izmed glavnih krivcev za pridobivanje mišične mase. Vadba z utežmi bo vašo postavo oblikovala in jo naredila bolj ženstveno. Poleg estetskih izboljšav se izboljša tudi kakovost gibanja, ter kakovost življenja v starejših letih.
2. Z dvigovanjem uteži se ne bom znebil/-a odvečnih kilogramov
Vsak premik, ki ga opravimo s telesom je posledica aktiviranja mišice, ob čemer porabljamo energijo. Telo pa porablja energijo tudi v času mirovanja, kar imenujemo bazalni metabolizem (minimalna količina energije, ki je potrebna za vzdrževanje najpomembnejših življenjskih funkcij). Potrebno je vedeti, da bo oseba z večjim odstotkov mišične mase v mirovanju porabila več energije kot oseba z večjim odstotkom maščobe, saj je mišica večji porabnik energije.
Med samo vadbo kurimo maščobe, prav tako pa jih kurimo po njej. Ker telo izpostavimo stresu se ta trudi ponovno vzpostaviti normalno stanje. Rezultat je povišano kurjenje maščob že davno po vadbi in sicer, v času regeneracije.
Nasvet za kurjenje čim večjega odstotka maščob med treningom z utežmi: v svoj trening vključite več sestavljenih vaj, kjer naenkrat sodeluje čim več mišičnih skupin (npr. potiski nad glavo iz počepa)
3. Če ne čutim »musklfibra« nisem naredil/-a dobrega treninga
Med treningom svoje mišice poškodujemo. Zaradi ekscentrične obremenitve pride do pretrganja mišičnih vlaken. Posledično pride do različnih sprememb v mišici, ki pripeljejo do vnetja. To se kaže v zakasneli mišični bolečini ali tako imenovanem »musklfibru«. Nastalo stanje se s pomočjo satelitskih celic popravi, a treba je vedeti, da večje kot so poškodbe na mišici in če le- tej ne damo čas za regeneracijo lahko tvegamo začasno šibkost mišice ali celo njeno pretrganje.
4. Več ponovitev vaje bo dalo vidnejše rezultate
Osnovni princip grajenja mišice temelji na progresivnem obremenjevanju. Mišico moramo izpostavljati vedno večjim obremenitvam, če želimo, da pride do njene adaptacije. Če vedno uporabljamo lažje uteži in delamo po 30 ali več ponovitev ne stimuliramo dovoljšnje število mišičnih vlaken, da bi se oblika mišice spremenila. Istočasno kurimo manj maščob, saj s premagovanjem manjše teže ne opravljamo zahtevnega dela. Primerna obremenitev je tista, s katero lahko naredimo 8-12 ponovitev na serijo, zadnje ponovitve pa že izvajamo s težavo. Ko nam določena teža ne predstavlja več izziva jo postopoma povečujemo.